Koszt przelewu w euro w Banku Millennium

03 lipca
20:24 2017

Przelewy walutowe należą do jednych z najbardziej długotrwałych i kosztownych operacji bankowych. Przekazy tego typu mogą być realizowane zarówno z rachunków walutowych, jak i z kont prowadzonych z złotówkach. Ile kosztuje przelew w euro zlecony w Banku Millennium?

Warto wiedzieć, że zlecając dyspozycję przelewu zagranicznego z konta prowadzonego w złotówkach, oprócz kosztów za sam przekaz, zapłacimy także za przewalutowanie kwoty przelewu. Najczęściej każdy bank dokonuje tego typu usługi na podstawie własnego przelicznika waluty. To zdecydowanie zwiększa całkowity koszt przelewu walutowego.

Warto sprawdzać dane przelewu

Zlecając przelew zagraniczny, należy pamiętać, by poprawnie wypełnić wniosek przekazu. Jest to bardzo ważne, ponieważ w sytuacji, gdy dane okażą się błędne, nasz przekaz nie zostanie zrealizowany, a po drugie zostaniemy obciążeni prowizją banku przyjmującego przelew. Koszt takiej operacji może wynosić nawet kilkadziesiąt euro. Przed wypełnieniem zlecenia przelewu zagranicznego warto zapoznać się z pojęciami dotyczącymi takiej usługi, są to:

  • SWIFT, zwany także kodem BIC – jest to kod identyfikujący bank, do którego kierowany jest przelew. Kod SWIFT może składać się z 8 lub 11 znaków;
  • IBAN to international bank account number, czyli międzynarodowy standard zapisu rachunków bankowych składający się z kodu kraju (np. PL), dwóch cyfr kontrolnych, numeru jednostki organizacyjnej banku oraz porządkowego numeru rachunku.

Kto płaci za przelew?

Do zlecenia przelewu zagranicznego niezbędne jest także zaznaczenie opcji, kto pokrywa koszt przekazu. Do wyboru mamy następujące warianty:

  • BEN wszystkie koszty pokrywa odbiorca,
  • SHA w tym przypadku koszty pokrywają po równo odbiorca wraz z nadawcą,
  • OURwszystkie koszty pokrywa nadawca.

Koszt przelewu w euro

Gdy chcemy wykonać przelew zagraniczny w euro, powinniśmy wybrać opcję SEPA. Tego typu przekaz jest możliwy tylko w obrębie krajów należących do jednolitego systemu płatniczego – należą do niego: kraje Unii Europejskiej, Lichtensteinu, Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Monako. W Banku Millennium za przelew SEPA pobierana jest opłata od 5 do 10 zł.

Jak zlecić przelew?

Przelew SEPA można zlecić w systemie bankowości elektronicznej Millenet lub w oddziale banku. Aby dokonać realizacji tego typu przekazu:

  • kwota przelewu musi być podana w euro,
  • w przelewie należy podać adres SWIFT banku odbiorcy oraz numer rachunku w standardzie IBAN,
  • koszty przelewu muszą być w opcji SHA, czyli muszą być dzielone pomiędzy nadawcę i odbiorcę.