Zlota karta kredytowa – fakty i mity

03 lipca
14:28 2014

Złota karta kredytowa kiedyś, a dziś to zupełnie różne światy i warunki i dlatego warto coś o tym wiedzieć.

Złota karta kredytowa w przeszłości stanowiła nie tylko źródło przywilejów finansowych, ale także źródło prestiżu. Taką kartę mogły wyrobić sobie tylko osoby o bardzo wysokich dochodach. Była ona jednoznaczna z bardzo preferencyjnymi warunkami otrzymania pożyczek i sprawiała, że jej posiadacz czuł się naprawdę wyjątkowo.

Obecnie złote karty kredytowe bardzo różnią się od tego co miało miejsce w przeszłości. Niejednokrotnie wcale nie wiążą się z takimi przywilejami jakich byśmy się po nich spodziewali. Jak informują analitycy finansowi złote karty kredytowe mogą być przyznanie praktycznie każdej osobie. Wystarczy do tego celu posiadanie stałych miesięcznych wpływów na konto. Co ciekawe, zdarzają się nawet takie sytuacje kiedy karty złote są przyznawane osobom, których dochody nie są wyższe niż średnia krajowa.

W tej chwili złote karty kredytowe są szeroko dostępne. Jednocześnie taka karta daje dostęp do znacznie mniejszych przywilejów. Przede wszystkim zmniejszeniu uległ limit kredytowy na złotej karcie. W przeszłości jej posiadacz mógł liczyć na pokaźną linię kredytową, teraz jest ona znacznie okrojona. Banki ustalają limit kredytowy w zależności od zdolności kredytowej klienta. Jeśli więc nasze zarobki są większe, to automatycznie możemy liczyć na wyższy limit.

W świetle zmian jakie nastąpiły w temacie złotych kart kredytowych konsumenci muszą sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto jest im starać się o posiadanie takiej karty. Z jednej strony jej posiadanie wydaje się być wciąż atrakcyjne. Złota karta daje przecież większy limit kredytowy, ubezpieczenie, różne zniżki w punktach usługowych a także darmowe wypłaty z bankomatów nawet za granicą. Z drugiej strony jednak złota karta kredytowa to dość duże roczne opłaty a także wysokie oprocentowanie gdy przekroczymy czas spłaty.

Podsumowując, osoby, które nie wiedzą czy decydować się na złotą kartę czy nie powinny podczas procesu decyzyjnego uwzględnić fakt, że taka karta może być droższa w utrzymania niż zwykła karta kredytowa. Wydaje się, że na dobry początek lepiej zacząć więc od zwykłej karty kredytowej. Jeśli będziemy z niej zadowoleni to zawsze możemy zmienić ją na złotą kartę kredytową i tym samym spróbować dodatkowych przywilejów.