Jak zrobić szybki przelew z konta?

24 marca
14:26 2016

Przelew to usługa bankowa, która pozwala przesłać pieniądze z jednego konta na drugie. W ten sposób często otrzymujemy wynagrodzenie, płacimy rachunki, raty, a także regulujemy inne zobowiązania. Zdarza się, że czekamy na przelew, gdy potrzebujmy pieniędzy lub sami musimy szybko przelać komuś środki finansowe. Na szczęście istnieje możliwość wykonania szybkiego przelewu z konta. Sprawdź, jak to działa i ile kosztuje.

Wszystkie banki działające w Polsce każdego dnia przeprowadzają tzw. sesje wychodzące i przychodzące. W trakcie sesji wychodzącej z banku dokonany przez nas przelew przesyłany jest do innego banku. Sesja przychodząca sprawia tymczasem, że na nasze konto trafiają środki przesłane z innego banku.

Sesje Elixir

Sesje, w trakcie których banki księgują przelewy, odbywają się za pomocą udostępnianego przez Krajową Izbę Rozliczeniową systemu Elixir. System ten służy do wymiany informacji między bankami o przelewach dokonywanych przez klientów. W związku z tym, jeśli bank w ciągu dnia obsługuje dużo sesji, wtedy przelane środki szybciej trafiają do odbiorcy. Banki na ogół udostępniają klientom trzy sesje w ciągu dnia.

Najszybciej są obsługiwane przelewy dokonywane w tym samym banku. W przypadku dwóch różnych kont prowadzonych przez ten sam bank, przelane pieniądze mogą być przesłane pomiędzy tymi rachunkami nawet w ciągu kilku sekund.

Kiedy zlecać przelewy?

Przesyłając pieniądze w ciągu tygodnia roboczego, czyli pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem, z szybkością przelewu nie powinno być problemów. W niektórych bankach pierwsza sesja wychodząca może nastąpić już o 7:30 rano. Musimy jednak mieć na uwadze fakt, że w niektórych instytucjach finansowych przelew musi być zlecony pół godziny przed sesją wychodzącą. Jest tak np. w BIZ Banku i w Banku Smart. Trochę trudniej jest przeprowadzić przelew w weekendy i święta. Na ogół zlecany w piątek popołudniu przelew zostanie wysłany z naszego banku dopiero w poniedziałek rano.

Szybki Blue Cash

Gdy zależy nam na szybkim przelewie, powinniśmy skorzystać z usługi internetowej Blue Cash, która oferuje klientom szybkie przelewy z banku do banku 7 dni w tygodniu.

Listę banków współpracujących z Blue Cash, a także dni i godziny w jakich można zrobić szybki przelew, znajdziemy na stronie firmy: bluecash.pl.

Korzystać z przelewów Blue Cash można po zarejestrowaniu się na stronie internetowej. Wtedy zyskujemy:

  • tańsze przelewy – 1 zł prowizji za każde zrobienie przelewu powyżej 1000 zł, zamiast stałej kwoty 5 zł za 5000 zł,
  • limit jednorazowego przelewu do kwoty 20 000 zł,
  • możliwość przechowania środków w celu zlecenia przelewu,
  • możliwość uruchomienia kredytu płatniczego,
  • możemy zarządzać swoim kontem.