Konto dla małżeństwa – które banki oferują tanie rachunki wspólne?

23 września
14:13 2016

Wiele par zaraz po ślubie decyduje się na wspólne konto bankowe, licząc na niższe koszty związane z jego prowadzeniem i wygodę z zarządzaniu domowym budżetem. Gdzie można znaleźć tani wspólny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy?

Wspólny rachunek bankowy, oprócz korzyści w utrzymaniu konta, stanowi także bardziej wiarygodne źródło przy obliczaniu zdolności kredytowej, np. przy kredycie hipotecznym, ponieważ wpływają na niego dwa dochody, a nie jeden.

Na ogół banki nie posiadają indywidualnych ofert kont specjalnie przygotowanych dla małżeństw. W takiej sytuacji mogą oni skorzystać z opcji rachunku wspólnego.

mBank – eKonto

mBank daje parom lub małżeństwom możliwość założenia wspólnego konta przez Internet po wypełnieniu odpowiedniego formularza. Procedura otwarcia „konta dla dwojga” wymaga dostarczenia umów przez kuriera i podpisania ich przez obydwie osoby. Wszystkie te opcje są darmowe i zakładający wspólny ROR nie ponoszą z tego tytułu kosztów.

Wypełniając formularz online, musimy pamiętać, by zaznaczyć opcję, że będzie to rachunek wspólny. Właściciele eKonta mogą posiadać jedną lub dwie karty debetowe, ponieważ jest możliwość zamówienia drugiej. Karty wydawane są bezpłatnie, dla dwóch kart każdy ze współposiadaczy realizuje własne limity transakcji. Przy aktywnym korzystaniu z karty debetowej, czyli transakcjach na kwotę min. 300 zł miesięcznie, właściciel nie ponosi opłaty za korzystanie z karty.

Otwarcie i prowadzenie eKonta jest darmowe, dodatkowo współwłaściciele nie płacą za krajowe przelewy zewnętrzne i wewnętrzne przez Internet, a także za wypłaty w PLN z 7 800 bankomatów sieci: Euronet, BZ WBK S.A., Planet Cash. W przypadku, gdy małżeństwo posiada dwa oddzielne eKonta, wystarczy, że jedna osoba zleci za pośrednictwem Infolinii przekształcenie rachunku w konto wspólne. Wtedy umowa zostanie wysłana kurierem albo listem zwykłym.

ING Bank Śląski – konto Komfort

ING Bank Śląski pozwala na założenie konta Komfort jako wspólnego, natomiast przy koncie Direct można ustanowić pełnomocnictwo. Opłata miesięczna za prowadzenie konta Komfort to 12 zł, z tym że przez pierwsze trzy miesiące płacimy tylko 6 zł. Konto Direct jest tymczasem prowadzone za darmo.

Właściciele kont Komfort i Direct mogą liczyć na darmowe przelewy internetowe i korzystać z wszystkie bankomatów w Polsce bez prowizji. Muszą jednak spełniać warunek dokonywania transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 300 zł w ciągu okresu rozliczeniowego, który zwalnia z opłaty za kartę. Przekształcenie rachunku Komfort w konto wspólne wymaga wizyty w oddziale ING i podpisania aneksu do umowy. Tak samo jest przy dopisaniu współwłaściciela do konta Direct. Można w ten sposób ustanowić maksymalnie dwóch pełnomocników (współwłaścicieli).