Wady internetowych kont bankowych

26 marca
12:56 2017

Internetowe konta osobiste to z pewnością ogromne udogodnienie w zakresie obsługi własnego rachunku bankowego i bardzo często nie potrafimy wyobrazić sobie bez nich współczesnej bankowości. Niestety nawet one nie są pozbawione wad.

Obecnie każdy bank oferuje dostęp do konta osobistego przez internet, co z pewnością należy uznać za duży atut. Klient może dzięki temu w każdej chwili zakupić interesujący go produkt bankowy czy wykonać przelew. Bankowość internetowa wygląda jednak nieco inaczej w przypadku każdego z banków, a to sprawia, że stosunkowo łatwo możemy znaleźć wady praktycznie każdego oferowanego na rynku konta. Warto przy okazji wiedzieć, jakie problemy pojawiają się najczęściej.

W przypadku bankowości internetowej największą wadą takiego rozwiązania może być nikła znajomość samego Internetu i brak zaufania do wirtualnych rozwiązań. Choć teoretycznie problem ten powinien dotyczyć tylko osób starszych, to w rzeczywistości nawet wiele młodych użytkowników kont internetowych nie ma do nich pełnego zaufania. Sytuacja ta nabiera znaczenia szczególnie wtedy, gdy z racji miejsca zamieszkania i braku stacjonarnego oddziału banku jesteśmy zmuszeni dokonywać wszystkich operacji przez internet. Brak kontaktu z doradcą banku może być uciążliwy, gdyż rozmowa telefoniczna lub czat internetowy nie zastąpią rozmowy w cztery oczy.

Problemem może być też sam proces zakładania konta internetowego, szczególnie w przypadku banków stricte internetowych. Składanie wniosku, oczekiwanie na kuriera, a następnie na bank, który musi otrzymać podpisaną umowę, to nierzadko kwestia kilku dni. W przypadku wizyty w oddziale banku wszelkie formalności wykonywane są od ręki, a dostęp do konta otrzymujemy praktycznie od razu.

Kolejna kwestia to zakres usług oferowanych w bankowości internetowej. Choć w większości przypadków otrzymujemy dostęp do wszystkich produktów banku, to zdarza się, że określona aplikacja lub dany system posiada pewne braki, które np. uniemożliwiają zasilenie konta telefonicznego poprzez aplikację mobilną. Na szczęście są to wyjątki, które też są szybko naprawiane.

Mimo wszystko wybór konta, które spełnia w praktycznie stu procentach nasze oczekiwania, nie jest trudny i istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się takie znaleźć. Dzięki temu szybko przekonamy się, iż internetowe konto bankowe jest naprawdę ciekawym rozwiązaniem.