Sprawdzasz saldo w bankomacie? Uważaj na opłaty

23 kwietnia
11:46 2017

Posiadacz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy? Uważaj na dodatkowe opłaty za wypłatę środków z konta i sprawdzanie salda w bankomacie. 

Mnogość ofert rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych wymusza na rodzimych bankach ciągłe uatrakcyjnienie warunków, jakie są w stanie zaoferować w ramach ROR-u swoim potencjalnym klientom.

Jeszcze parę lat temu na porządku dziennym był fakt, że za każdą operację na koncie bankowym musieliśmy płacić kilka złotych. Poza tym banki pobierały prowizję od pieniędzy wypłacanych z innych bankomatów niż ich własne. W chwili obecnej banki coraz częściej oferują swoim klientom nie tylko darmowe przelewy, lecz również bezpłatne korzystanie ze wszystkich bankomatów, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Zanim jednak założymy konto w danej instytucji, warto uważnie przeanalizować wszystkie podpunkty umowy i tabeli opłat i prowizji, aby po jakimś czasie nie zdziwić się dodatkowymi opłatami.

Warto pamiętać, że choć większość banków oferuje swoim klientom darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów, to jednak nie jest to regułą. Oprócz wypłaty gotówki, większość bankomatów oferuje również usługę sprawdzania aktualnego salda na koncie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet tak prozaiczna usługa może się wiązać z dodatkowymi kosztami, jakie naliczy sobie nasz macierzysty bank. Oczywiście nie jest to usługa bardzo droga i najczęściej jej koszt nie przekracza złotówki, lecz w skali miesiąca przy codziennym korzystaniu z tej opcji może z tego uzbierać się dość pokaźna suma.

Większość banków umożliwia swoim klientom bezpłatne korzystanie z bankomatów należących do ich sieci. Dzieje się tak w około 90 procentach placówek. Trochę inaczej może być w przypadku bankomatów nie należących do żadnej z sieci. Wtedy musimy się liczyć z tym, że możemy zapłacić prowizję nie tylko od wypłaty, lecz również od sprawdzenia aktualnego stanu swojego konta.

W chwili obecnej oferty banków stale się zmieniają, przez co jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z faktu, iż jesteśmy narażani na dodatkowe opłaty i prowizje, w każdej chwili możemy zrezygnować z usług danej instytucji i założyć nowe konto w tym banku, który zapewnia najtańszą obsługę ROR-u.